Szerokie zastosowanie cegły i pustaków

W budownictwie występuje wiele materiałów, które wyróżniają się przede wszystkim niezwykle szerokim zastosowaniem. Jest to bardzo ważne, gdyż dzięki temu w znaczący sposób zmniejszane są ogólne koszty budowy. Sam proces realizowania konkretnego projektu jest również sprawniejszy. Wśród wszystkim dostępnych tworzyw wymienić należy dwa – jest to cegła oraz pustak ceramiczny.

Ten drugi służy przede wszystkim do budowy różnego rodzaju ścian – od jedno do nawet trójwarstwowych. Cechą charakterystyczną tego materiału jest to, iż posiada on sporą wielkość oraz stosunkowo niewielką masę. Sprawia to, że proces jego murowania zostaje w sposób znaczący przyspieszony.

3212453474_1030b31d71_bJeżeli chodzi natomiast o cegłę, rozwiązań mamy jeszcze więcej. Przede wszystkim należy wspomnieć o wszelkich elementach konstrukcyjnych. Elewacja z cegły wyróżnia się niebywałymi walorami estetycznymi, ale także sporą funkcjonalnością. Uzyskane jest to za pomocą szerokich właściwości cegły. Jest ona odporna na warunki atmosferyczne, a także na wszelkie uderzenia oraz uciskanie. Ponadto bardzo dobrze łączy się z innymi materiałami, jak chociażby drewno czy metal. Wspomnieć trzeba również o sporych walorach termicznych oraz akustycznych. Z tego względu niezwykle popularny jest również komin z cegły. Pomimo tego, że jego budowa jest czasochłonna, z pewnością będzie związana z mniejszymi wydatkami, niż w przypadku tworzyw prefabrykowanych. Cegła jest szeroko wykorzystywana również podczas wykonywania elementów dekoracyjnych czy różnych dodatków, jak chociażby parapety.

Wśród wszystkich dostępnych materiałów budowlanych szczególną popularnością cieszy się tak zwana cegła klinkierowa. Produkuje się ją na bazie gliny i piasku, dzięki czemu wyróżnia się ekologicznym charakterem. Wspomnieć należy również o wielu innych zaletach, które sprawiają, iż jej zastosowanie jest niezmiernie szerokie.

4234738389_c4c634c21e_bPrzede wszystkim wymienić należy niebywałą trwałość oraz wytrzymałość, i to nie tylko na negatywny wpływ warunków atmosferycznych, ale również na różnego rodzaju uderzenia oraz ściskanie. Niezmiernie ważne jest także jej mrozoodporność. Dlatego też elewacja z cegły jest tak często spotykana w nowoczesnym budownictwie.

Dla wielu budowniczych spore znaczenie ma również to, iż nie wymaga ona złożonych praktyk konserwujących, a przy tym wygląda naprawdę estetycznie. Bardzo ważne jest także to, że cegła w bardzo dobry sposób łączy się z innymi materiałami, jak chociażby z drewnem, szkłem czy metalem.4655792522_505eb318e0_o

Rodzajów cegły jest bardzo dużo – tworzone są one w oparciu o wspaniałe projekty, dzięki którym posiada ona szerokie walory estetyczne. Nic więc nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby nasz komin z cegły przybrał chociażby formę rustykalną. Powszechnie stosowane są także cegły ręcznie formowane, których struktura potrafi zachwycić. Wszystko to sprawia, iż materiał ten stosowany jest szeroko podczas budowy budynków mieszkalnych, które następnie cieszą oczy ich mieszkańców. Poza wieloma rodzajami cegły wymienić należy również inne materiały, a w szczególności, niezwykle podobny, pustak ceramiczny.

  1 comment for “Szerokie zastosowanie cegły i pustaków

  1. derek.delargie
    11 września 2015 at 10:06

    Rzadko mam okazję czytać tak dobre artykuły. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *