Czy pustaki ceramiczne są radioaktywne?

W budownictwie wciąż powszechnymi i najczęściej stosowanymi materiałami są cegły budowlane. Jednak dziś nie przypominają one w niczym starych, zwyczajnych cegieł. Dużo większą popularność zyskały pustaki ceramiczne i to z nich regularnie korzystają właśnie budowlańcy. Jednakże wiele osób krytykuje taki zabieg. Pojawiają się bowiem opinie, że pustak ceramiczny może być radioaktywny. Czy jednak jest to na pewno prawda?

cegla2Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy zwrócić uwagę na skład takich pustaków i cegieł. Zawsze produkuje się je wyłącznie przy użyciu gliny oraz naturalnych dodatków. Dodatkami tymi mogą być m.in. trociny. Dzięki temu, że są naturalne, nie mogą wytwarzać żadnych, szkodliwych dla człowieka substancji, a tym bardziej i promieniowania. Jeśli przyjrzymy się dokładniej takim pustakom, zobaczymy, że emitują one radon na wyjątkowo niskim poziomie, który jest praktycznie niezauważalny i w żaden sposób nieodczuwalny.

Czy pustak ceramiczny może być radioaktywny?

komin2Jednakże należy pamiętać o tym, że nie każdy materiał może być dobry dla człowieka i środowiska. Zawsze trzeba więc sprawdzać dokładnie, skąd pochodzi taka cegła bądź właśnie pustak ceramiczny. Jeśli wytwarzany jest on przez profesjonalną firmę, można już go spokojnie wykorzystać i stworzyć z niego np. komin z cegły.

Nie należy więc wierzyć we wszystkie plotki i opinie, które można przeczytać na różnych stronach internetowych oraz forach. Pustak ceramiczny nie jest bowiem radioaktywny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *