Ceramika na budowie

Budownictwo to branża, która bardzo prężnie się rozwija. Na każdym kroku powstają nowe domy i mieszkania, ale też buduje się coraz więcej innego rodzaju budynków: sklepy, zakłady produkcyjne, magazyny czy hale. Najbardziej popularnym systemem jest system tradycyjny murowany, który polega na tym, że ściany wznoszone są z różnego rodzaju pustaków a stropy są z kolei wykonywane z betonu lanego na budowie.

budownictwo2Najczęściej wybieranym materiałem na ściany jest ceramika budowlana, a wśród niej różnego rodzaju pustaki, cegły i kształtki. Z pustaków wznosi się nie tylko ściany, ale też można za ich pomocą wykonywać stropy czy nadproża. Nie nadają się jednak do tego te same elementy co na ściany. Do tych celów produkowane są specjalne materiały. Nadproża ceramiczne wykonywane są z prefabrykowanych belek. Z kolei pustaki stanowią wypełnienie stropów gęstożebrowych.

budownictwo3Pustaki wykorzystywane na ściany mają różne grubości: z tych cieńszych muruje się ściany działowe, z kolei z tych grubszych – nośne. Równie popularnym jak pustaki materiałem ceramicznym jest cegła pełna, która znajduje zastosowanie w zasadzie na każdej budowie. Nawet jeśli projekt nie przewiduje zastosowanie tego materiału konieczne jest posiadanie na budowie przynajmniej jednej lub dwóch palet. Cegła, ze względu na swoje niewielkie wymiary, często jest wykorzystywana do podmurowywania ścian. Oprócz tego doskonale nadaje się na wykorzystanie w słupkach międzyokiennych, które z reguły są dosyć wąskie i nie pozwalają na zastosowanie pustaka o normalnych wymiarach.

Niewątpliwą zaletą cegły pełnej jest jej wysoka wytrzymałość na ściskanie. Dzięki temu często buduje się komin z cegły, który może być bardzo wysoki, a mimo to nie straci swojej stateczności. Za pomocą cegły obmurowuje się też kominy systemowe, które nie mogą zbyt wysoko wystawać ponad dach.

Zobacz również: Pustaki ceramiczne – zalety

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *